|   EN

 „Uwierz w siebie i wygraj pasję” – manifest złożony przez 460 uczniów lubuskich szkół podczas warsztatów w murach naszej Akademii, zapadnie w pamięci naszych zacnych gości.

W związku z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery, którego celem jest inspirowanie i wspomaganie działań młodych ludzi w edukacji, nauce zawodu, pracy i rozwoju kariery, zorganizowaliśmy warsztaty pt. „Rozkręcamy swoje pasje”.

Inicjatorem i pomysłodawcą  projektu był Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
W propagowaniu tak ważnych inicjatywach nie mogło zabraknąć Biura Karier Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Młodzież i zaproszonych pasjonatów przywitał Prorektor  AJP dr Przemysław Słowiński,  Anetta Sidorowicz, Kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery w Gorzowie Wielkopolskim oraz Alina Cywińska Koordynator Biura Karier AJP.  Rozpoczęli  oni dyskusję na temat pasji, powołania i profesji. Mówili jak ważna jest pasja w projektowaniu własnej drogi życiowej i zawodowej młodych ludzi.

Gromkimi brawami zostali przywitani zaproszeni przez nas goście, a ich pasja dotyczy różnych dyscyplin, m. in. śpiewu, tańca, wspinaczki wysokogórskiej i pszczelarstwa. O swojej zawodowej pasji równiwż pięknie mówiła prowadząca warsztaty Agnieszka Moskaluk, poetka i  dziennikarka Radia ”Plus”.

Łukasz Łyczkowski - terapeuta, wokalista, lider grupy 5 Rano i finalista programu The Voice of Poland w telewizyjnej „Dwójce” - opowiadał czym dla niego jest muzyka i praca terapeuty, którą wykonuje już 15 lat.  Mówił, że pasją i miłością jest dla niego muzyka. Na jego koncerty teraz przychodzą tłumy, nie od razu tak było. Opowiedział o porażkach o popełnionych błędach, czym zaimponował młodym ludziom. Odpowiadał również na liczne pytania. Na koniec zaśpiewał i zagrał na gitarze.

O swojej codziennej pracy, treningach i sukcesach opowiadały członkinie zespołu „Dziewczęta z buławami”, które przyjechały z Drezdenka razem ze swoją trenerką Natalią Nadworną. Olimpia Pochrząszcz i Elżbieta Paszkiewicz są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego w Drezdenku, a wolnym czasie tańczą w zespole. Mówiły, że niełatwo pogodzić obowiązki i naukę z intensywnymi treningami – mażoretki ćwiczą bowiem codziennie. Skromnie przyznały, że sukces traktują jako „miłą niespodziankę” a nie cel, choć medali zdobyły wiele, w tym na mistrzostwach Europy i świata. O tym jak trudno jest nauczyć się posługiwania buławą mogli przekonać się wszyscy chętni.

Pasją Tadeusza Fudalina z Sulęcina  jest wspinaczka wysokogórska, alpinizm. Zawodowo pracuje jako strażak. Jego pasja  pozwoliła zdobyć mu najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc i Kaukaz z Elbrusem. Mówi, że po zdobyciu szczytu, stojąc na górze czuje się spełniony. Mówił również o zagrożeniach i odpowiedzialności za siebie, rodzinę i współtowarzyszy wypraw. Zanim rozpoczął przygodę z górami, przeczytał wiele książek na temat wspinaczki wysokogórskiej. W trudnych sytuacjach skrajnego wycieńczenia chciał zrezygnować. W Gorzowie mówił młodym ludziom, że nie mogą odpuszczać nawet jeśli jest ciężko. Dzięki swoim wyprawom nie boi się nowych wyzwań, dba o sprawność fizyczną i jest wrażliwy na ludzkie cierpienie.

 Magda i Sylwester Świderscy oraz ich syn Gniewko, to pasjonaci pszczelarstwa. Opowiedzieli o trudach i ryzyku jakie im towarzyszyło, by osiągnąć cel i spełnić swoje marzenia. Postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami i przeprowadzić się z miasta na wieś, gdzie ciężko pracowali na sukces, kupując gospodarskie zwierzęta i oczywiście pszczoły. Dziś zarządzają  gospodarstwem naturalnym „Malinówka”. Radzili, uczestnikom, by nie bali się zarażać swoją pasją innych ludzi. Oni to robią, organizują warsztaty pszczelarskie dla dzieci i dorosłych, wytwarzają zdrową żywność.

            Na koniec warsztatów uczniowie wypowiedzieli słowa manifestu, które brzmiały;

„UWIERZ W SIEBIE I WYGRAJ PASJĘ”

Kocham swoje marzenia, nie odkładam ich na później.

Tworzę swój własny plan działania. Realizuje go małymi krokami.

Wierzę w siebie i swoje umiejętności.

Podpatruję najlepszych.

Uczę się na błędach, cieszę się z sukcesów.

Pomagam inny, dbam o przyjaciół i gram fair.

Proszę o pomoc, gdy jej potrzebuję.

Pamiętam, że to co robię ma wpływ na końcowy wynik.

Wywiad z Mażoretkami -  http://drezdenecka.pl/2018/09/19/dziewczeta-z-pasjami/

https://sulecin24.pl/tadeusz-fudalin-zdobyl-mont-blanc/

http://przekrojlokalny.pl/Gory-nauczyly-mnie-wiele-S

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to top