11 października 2017 r. w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Chopina 52 odbyło się seminarium inaugurujące działalność Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w województwie lubuskim.

 

Otwarcia uroczystości dokonała Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska wraz z koordynatorem ośrodka prof. nadzw. dr hab. Beatą Orłowską. Podczas spotkania można było wysłuchać wystąpienia prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka z referatem zatytułowanym „Niemcy przed i po wyborach” oraz dr Cezarego Kościelniaka, który starał się odpowiedzieć zebranym  na pytanie „Jak rozmawiać w Polsce o polityce wschodniej?”. Natomiast prof. dr hab. Przemysław Rotengruber poruszył temat „Globalne wyzwania, lokalne dylematy. Lokalne wyzwania,globalne dylematy”.

            W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli filmnawiązujący do kwestii migracji i poruszający temat problemu uchodźctwa pt."Kuzyni", reż. Bartka Tryzny oraz Moniki Stpiczyńskiej.  Projekcja filmu została zainicjowana przez Iwonę  Bartnicką z Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim oraz  DKF Megaron.

            Końcowym punktem spotkania była debata na temat współczesnych problemów Europy, której moderatorami byli Fili Rdesiński – Prezes „Radia Poznań”, Bogusław Kiernicki – Prezes Stowarzyszenia Św. Benedykta oraz prof. dr hab. Przemysław Rotengruber – koordynator RODM w Gorzowie Wielkopolskim. Dyskusja oscylowała wokół wątku migracji młodzieży z województwa lubuskiego do innych większych miast Polski. Starano się odpowiedzieć na pytania: jakie czynniki wpływają na migrację młodych ludzi z województwa lubuskiego i co należałoby zrobić, aby zatrzymać bądź ograniczyć ten proces. W debacie bardzo czynnie uczestniczyli zebrani goście, wśród których nie zabrakło wykładowców, studentów, nauczycieli oraz uczniów szkól licealnych.

Opracowała: Agnieszka Krzemińska

 http://tvgorzow.pl/2017/10/11/rodm-w-gorzowie/
 http://radiogorzow.pl/radio-zachod/wiadomosci/regionalny-osrodek-debaty-miedzynarodowej-w-gorzowie-rozpoczal-dzialalnosc/

http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/7,36844,22496592,debata-miedzynarodowa-na-zlecenie-msz-od-teraz-w-akademii.html

 

 

 

Lokalizacja

Kontakt

Back to top