Pobierz ten plik (Połuknia Prezentacja1.pdf) Fotorelacja z wyjazdu

 

W drugiej połowie maja 2016 roku delegacja PWSZ im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim pod przewodnictwem JM Rektor prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej przebywała na Litwie w Szkole Średniej w Połukniu w rejonie trockim. Warto zaznaczyć, że w 2015 roku obchodzono 100-lecie oświaty polskiej w tej miejscowości. W skład delegacji wchodzili także: dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. Studenckich oraz dr Halina Uchto, pełnomocnik Rektora ds. współpracy z zagranicą.

Z ofertą kształcenia oraz możliwościach i warunkach studiowania młodzieży w naszej Uczelni zapoznała się Dyrekcja szkoły, Rada Pedagogiczna, uczniowie oraz przedstawicielki Związku Polaków na Litwie (ZPL). W rozmowach uczestniczyły: Agnieszka Sakowicz (dyrektor szkoły), Ludmiła Narkiewicz (wicedyrektor) oraz Renata Joknien_, prezes koła ZPL w Połukniu, była uczennica szkoły, a obecnie nauczycielka muzyki i organizator imprez kulturalnych przy starostwie w Połukniu (pierwsza wzmianka na piśmie o tej miejscowości pochodzi z 1691 roku), w urokliwej, otoczonej zielenią wsi, położonej nad rzeką Łukną: według mieszkańców nazwa „Połukie” oznacza po obu brzegach Łukny.

Zwiedziliśmy Wilno oraz kaplicę Ostrobramską z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia) oraz Troki, miasto położone na półwyspie między jeziorami Galwe, Tataryszki, Łuka i Giełusz. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie obejrzeliśmy festiwal zespołów dziecięcych „Słowiański wianek”.

Celem wizyty było poznanie systemu edukacji na Litwie, a w perspektywie przygotowanie oferty studiów dla młodzieży litewskiej; nawiązanie kontaktu z Kołem Związku Polaków na Litwie oraz podpisanie porozumienia o współpracy ze Szkołą Średnią w Połukniu. Mamy nadzieję na rewizytę gości z Połukni w Gorzowie Wielkopolskim.

dr Halina Uchto

 

Lokalizacja

Kontakt

Back to top